Blog z artykułami doradczymi

30 czerwca 2023

Zmywacze i inne środki chemii technicznej KEMA do oczyszczania powierzchni przemysłowych

Wśród przemysłowych środków chemii technicznej mającej na celu oczyszczanie powierzchni w ofercie KEMA możemy wyróżnić zmywacze, poler przemysłowy, aktywną pianę oraz ręczniki lub chusteczki przemysłowe. Środki KEMA to głównie aerozole, które pozwalają na precyzyjne aplikowanie preparatu na zadane powierzchnie. Dostępne są w tej kategorii także wybrane preparaty w kanistrach 5L. Są to preparaty zarówno do uniwersalnych zastosowań jak i dedykowane do konkretnych branż m.in. metalowej czy spożywczej. W branży spożywczej wyznacznikiem zastosowania środka są odpowiednie certyfikaty zapewniające o bezpieczeństwie dla żywności. Głównym certyfikatem dla chemii przemysłowej w tej branży jest certyfikat NSF, wydawany przez NSF International, niezależną jednostkę certyfikującą.

  

Zmywacze i inne środki czyszczące dla przemysłu spożywczego i dla innych branż

 

W katalogu KEMA znajdziemy środki czyszczące z certyfikatem NSF, które można używać w przemyśle spożywczym. Nie są to jednak środki do bezpośredniego kontaktu z żywnością (takie również są dostępne w ofercie KEMY w innych kategoriach produktów). Wśród nich wyróżniamy:

 

DL-44 – to zmywacz cytrusowy, który usuwa etykiety, zanieczyszczenia, większość klejów kontaktowych, tusz, farbę itp. Jest to środek głównie polecany do usuwania klejów z opakowań do żywności, można nim również oczyszczać elementy maszyn, części, ale przed powrotem do pracy na linii produkcyjnej elementy te należy dokładnie umyć i spłukać wodą. W wersji bezwonnej dostępny jest zmywacz PR-15. Posiada on certyfikat NSF-A1.

Przedstawione zmywacze można z powodzeniem używać w innych branżach do zmywania etykiet, zanieczyszczeń, do odtłuszczania.

 

Innym, poza zmywaczem środkiem polecanym do czyszczenia jest poler SSP-630 – certyfikat NSF-A7 występujący w formie aerozolu lub w formie butelki z atomizerem - wersja poler SSP-610. Stosuje się go do powierzchni metalowych i plastikowych. SSP-630 i 610 czyści i poleruje nadając powierzchniom połysk i pozostawiając na nich gładki mikrofilm, który zabezpiecza przed korozją i zanieczyszczeniami. Poler ten usuwa ślady m.in. po tuszu, markerach i innych znacznikach, ale nie odtłuszcza klejących, brudnych elementów. SSP-630 można używać w przemyśle spożywczym przy polerowaniu i czyszczeniu, ale w otoczeniu okołoprodukcyjnym. Należy pozbyć się zapachu tego środka zanim zacznie się używać czyszczone elementy w miejscu gdzie jest możliwy kontakt z żywnością.

  

Czyszczenie i odtłuszczanie powierzchni

 

W tym celu odtłuszczania i czyszczenia powierzchni przemysłowej polecamy zastosowanie odtłuszczacza przemysłowego MA-4000, który doskonale działa na różnego rodzaju tłuszcze, woski, silikony, żywicę, smary. Środek stosowany do oczyszczania powierzchni przed malowaniem oraz przed użyciem klejów. Można go używać do powierzchni metalowych, szkła, gumy i większości tworzyw sztucznych. Dostępny jako spray 500ml oraz w kanistrze 5L. MA-4000 szybko odparowuje, nie pozostawia smug, a powierzchnia bardziej błyszczy po jego zastosowaniu.

 

Innym zmywaczem w ofercie KEMA jest SA-2000 – środek polecany do hamulców, przekładani, narzędzi, sprzęgieł, przy oczyszczaniu przed położeniem klejów. Można także go stosować na różne powierzchnie. SA-2000 jest słabszym rozpuszczalnikiem niż MA-4000, ale dłużej pozostaje na aplikowanej powierzchni. Nie jest żrący, nie przewodzi prądu i nie zostawia żadnych smug. SA-2000 jest dostępny w aerozolu 600ml i w kanistrze 5L.

 

Innym aerozolem w ofercie KEMA jest aktywna piana GF-154, którą stosuje się do czyszczenia szkła, laminatów, malowanych powierzchni czy tworzyw plastikowych. Jest to preparat, który z doskonale czyści komputery, monitory czy inny sprzęt. Piana GF-154 usuwa także plamy z różnych tkanin, dywanów i tapicerki samochodowej, nikotyny. Posiada także właściwości odtłuszczające.

Uzupełnieniem oferty zmywaczy i innych środków czyszczących są jednorazowe ręczniki przemysłowe SCRUBS i chusteczki przemysłowe Industry Wippes i HandTowel SCRUBS. Skutecznie czyszczą brud, smary, smołę, żywicę, poliuretany, tusze i farby. Mogą być używane do skutecznego czyszczenia narzędzi, maszyn, powłok pokrytych farbą, metalu, winylu, plastików. To poręczne środki czyszczące także do zabrudzonych rąk, szczególnie tam gdzie jest utrudniony dostęp do mydła i wody.

 

Zapoznaj się z innymi artykułami na blogu:

 

Top 10  środków chemii technicznej KEMA wg analiz sprzedaży 2022 r. 

Oleje silikonowe i smary KEMA.

Chemia techniczna dla przemysłu spożywczego wg klasyfikacji środków smarnych organizacji NSF.

 

Wróć  do listy artykułów.

 

O ITW SprayTec

 Wiodący producent profesjonalnych środków chemicznych działający na arenie międzynarodowej. Firma jest obecna w 56 krajach i skupia w swoim portfolio następujące marki produktów: Kema®, Rocol®, Varybond®, Cramolin®, Dykem® i Scrubs®.

 

Skontaktuj się z nami!

KREA sp z o.o.

ul. Kręta 1c 

62-030 Luboń k/Poznania

tel. +48 61 855 20 88

e-mail: spray@krea.pl 

 

 

O KREA

Jesteśmy generalnym dystrybutorem chemii technicznej ITW Spraytec na terenie Polski.

Jesteśmy importerem i generalnym przedstawicielem na Polskę środków chemii przemysłowej Kema® od ponad 30 lat.