Blog z artykułami doradczymi

29 czerwca 2023

Chemia techniczna dla przemysłu spożywczego wg klasyfikacji środków smarnych organizacji NSF

Chemia techniczna dla przemysłu spożywczego wymaga uwzględnienia norm wynikających z prawa i zapewniania procesów bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych atestów dla tej grupy preparatów jest norma NSF – skrót od nazwy National Sanitation Foundation - w stopniach certyfikacji od H1 do H3. Organizacja NSF International to niezależna, amerykańska instytucja non-profit, która działa już przeszło 75 lat zapewniając audyty wyrobów związanych z przemysłem spożywczym.

NSF International jest obecnie globalną marką, która wyznacza standardy i certyfikuje produkty m.in. w zakresie norm, które powinny być spełnione przez środki chemii technicznej w przemyśle spożywczym. W celu uzyskania prawa do użycia znaku NSF producent środków dla branży spożywczej musi przejść przez surowy proces ocen i testów audytu. Otrzymując certyfikat NSF corocznie musi udostępnić swój zakład na niezapowiedziane kontrole audytorskie konsultantów NSF.

Certyfikat NSF jest ważny dla danego środka jeśli na etykiecie produktu są zamieszone numer rejestracji NSF, jej symbol kategorii i rejestracji, a nazwa środka opublikowana jest w Białej Księdze NSF (White Book Listing of Nonfood Compounds).

 

Chemia techniczna w tym smary spożywcze wg NSF International posiadają następującą klasyfikację:

 

NSF H1:

Certyfikat otrzymują środki smarne, które są dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym. Można je używać w otoczeniu technologicznym, ale w kontakcie z produktami spożywczymi mogą mieć styczność tylko incydentalnie (przypadkowo). Zanieczyszczenie nimi produktów spożywczych może być śladowe, nie przekraczając 10ppm (ang. parts per million). Smary i oleje dla przemysłu spożywczego z normą H1 nie posiadają w swoim składzie metali ciężkich, czynników rakotwórczych, mutagennych.

NSF H2:

Certyfikat ten otrzymują smary i oleje smarne, które można stosować w przemyśle spożywczym pod warunkiem, że nie mają one styczności z produkowanymi wyrobami. Używa się je w urządzeniach, maszynach, w miejscach gdzie nie ma możliwości kontaktowej z wyrobami spożywczymi.

NSF H3:

Środki chemii technicznej z certyfikatem NSF-H3 mogą mieć bezpośrednią styczność z produkowanymi wyrobami. Są to głównie smary nazywane jako jadalne, rozpuszczalne na bazie olejów roślinnych np. oleju kukurydzianego, sojowego oraz innych olejów powszechnie uznawanych za bezpieczne. Środki smarujące z certyfikatem HSF H3 są najczęściej używane do czyszczenia i zapobiegania rdzewieniu noży, haczyków, wózków czy podkładów oraz innych urządzeń, które bezpośrednio mają kontakt z wyrobami spożywczymi.

  

Wśród chemii technicznej dla przemysłu spożywczego w ofercie KREA możemy wyróżnić środki smarne, które posiadają certyfikat H1. Są to smary i oleje (w ofercie naszej firmy najczęściej w postaci aerozoli technicznych), które najczęściej używa się w przemyśle spożywczym, ale też w innych branżach, które wymagają najwyższego bezpieczeństwa i higieny. Jeśli dany smar posiada certyfikat NSF H1 to jego skład jest bezwonny, wolny od smaku, obojętny dla żywności i fizjologicznie.

 

Wśród środków chemii technicznej dla przemysłu spożywczego z certyfikatem NSF-H1 w naszej ofercie można wyróżnić:

 

  • Olej sterylny KEMA VET-68 – występuje zarówno w aerozolu jak i w postaci płynnej w 5, 20 i 200 litrowych pojemnikach. Olej zabezpiecza przed rdzą i tarciem. Jest doskonałym środkiem smarującym do łańcuchów, kabli, rolek, szyn prowadzących, kół zębatych i innych elementów pracujących w warunkach podwyższonych norm higienicznych.

  • Olej silikonowy KEMA CS1300 – aerozol techniczny dający poślizg na bazie oleju silikonowego. Jego zastosowanie zapewnia antyelektrostatyczną powierzchnię. Stosowany do smarowania maszyn, gilotyn, noży, klejarek i.in.

  • Biały smar spożywczy FDA-G2 – smar zabezpieczający przed dostępem wilgoci, chroni przed korozją, pomocny przy pasowaniu elementów. W swoim składzie posiada cząstki PTFE, które sprawiają, że współczynnik tarcia radykalnie się zmniejsza po zastosowaniu środka. Zabezpiecza i chroni przed wyrobieniem się części, łożysk, osi, ślizgów.

  • Olej silikonowy KEMA SC-4 – olej smarowy w sprayu na bazie czystego silikonu (dostępny także w paście w różnych wielkościach). Silikon w sprayu SC-4 zapewnia doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią, rdzewieniem i korozją w temperaturach nawet do -50 st. C. Posiada właściwości odpierające wodę.

  • Olej łańcuchowy KEMA USD-H1 – tłusty, transparentny olej syntetyczny o dużej przyczepności. Redukuje zużycie smarowanych elementów, jest odporny na gorącą i zimną wodę, wilgoć, nie utlenia się. Olej łańcuchowy USD-H1 poleca się do stosowania na łańcuchy, rolki, szyny prowadzące, koła zębate, ślizgi i wiele innych elementów.

  • Rocol Multipaste – biała pasta montażowa – smar polecany do zastosowań rozdzielająco-smarujących, zapobiega zapieczeniu połączeń i przed korozją, rdzą.

  • Rocol Belt Dressing - aerozol techniczny w sprayu polecany do konserwacji pasów transmisyjnych i taśm przenośnikowych. Zastosowanie tego środka ma na celu eliminację ślizgania się pasów i lepszą ich eksploatację.

  • możemy także polecić inną sprawdzoną markę preparatów - CRC, z certyfikatem NSF-H1 suchy smar z PTFE - DRY-LUBE. Polecany do "suchego smarowania" narzędzi pneumatycznych, napędów plastikowych, mechanizmów ślizgowych, zaworów i.in.
  • suchy smar z PTFE CRC-Dry Lube - suchy smar w aerozolu nie brudzi, nie klei się, odporny na temperaturę do 250°C.

 

Chemia techniczna dla przemysłu spożywczego z certyfikatem NSF-H3:

 

  • Rocol Purol - rodzina produktów smarujących i zabezpieczających przed korozją dodatkowo o właściwościach antyadhezyjnych i uszczelniających. Występuje w postaci aerozolu, oleju i pasty w kartridżu.
  • Olej sterylny KEMA VET-68 – występuje zarówno w aerozolu jak i w postaci płynnej w 5, 20 i 200 litrowych pojemnikach. Olej zabezpiecza przed rdzą i tarciem. Jest doskonałym środkiem smarującym do łańcuchów, kabli, rolek, szyn prowadzących, kół zębatych i innych elementów pracujących w warunkach podwyższonych norm higienicznych.

  

Poza opisanymi powyżej kategoriami certyfikacji NSF możemy wyróżnić jeszcze inne kategorie chemii technicznej dla przemysłu spożywczego m.in.:

  • NSF-A1, NSF-A7Certyfikat otrzymują środki chemiczne dopuszczone do czyszczenia powierzchni związanych z przetwórstwem żywności i innych branż. Środki nie są przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Wszystkie produkty żywnościowe oraz opakowania muszą być usunięte lub zabezpieczone przed użyciem środka. Po użyciu preparatu czyszczone powierzchnie powinny być spłukane wodą pitną. Środek nie powinien pozostawiać zapachu i widocznego osadu.

 

W ofercie KREA certyfikat NSF-A1 posiada zmywacz przemysłowy KEMA PR-15, który jest bezwonny i polecany do usuwania etykiet, silnych zabrudzeń np. szczeliwa, żywice, farby, lakiery i inne. Certyfikat NSF-A7 (środki do polerowania, bez efektu odtłuszczania) posiada poler przemysłowy SSP-630.

  • NSF-C1Dopuszczony do stosowania na wszystkich powierzchniach, które nie są związane z przetwarzaniem żywności. Preparaty z tym certyfikatem zaleca się używać w przestrzeniach pozaprodukcyjnych. W przypadku użycia środka w celu umycia sprzętu na linii przetwórstwa żywności, sprzęt ten musi być dokładnie umyty i spłukany wodą pitną.

W ofercie KREA certyfikat NSF-C1 posiada zmywacz cytrusowy KEMA DL-44 w kanistrze 5l.

  • NSF-K3 – środki do usuwania klejów z opakowań do żywności. Przed ponownym użyciem opakowań wymagane jest ich umycie detergentem i spłukanie wodą. Zapachy, które rozprowadzają się podczas zastosowania środka z tym certyfikatem podobnie muszą zostać usunięte np. przez wywietrzenie zanim opakowanie powróci do obszaru, w którym ma kontakt z żywnością.

 

W ofercie KREA certyfikat NSF-K3 posiada zmywacz KEMA DL-44 (w opcji aerozolowej i w kanistrze 5l).

 

 

Wróć  do listy artykułów.

O ITW SprayTec

 Wiodący producent profesjonalnych środków chemicznych działający na arenie międzynarodowej. Firma jest obecna w 56 krajach i skupia w swoim portfolio następujące marki produktów: Kema®, Rocol®, Varybond®, Cramolin®, Dykem® i Scrubs®.

 

Skontaktuj się z nami!

KREA sp z o.o.

ul. Kręta 1c 

62-030 Luboń k/Poznania

tel. +48 61 855 20 88

e-mail: spray@krea.pl 

 

 

O KREA

Jesteśmy generalnym dystrybutorem chemii technicznej ITW Spraytec na terenie Polski.

Jesteśmy importerem i generalnym przedstawicielem na Polskę środków chemii przemysłowej Kema® od ponad 30 lat.